Zakaj se Joga nidra razlikuje od drugih tehnik sprostitve ?
V jogi poznamo različne plasti oziroma sloje telesa.
- Anamayakosha predstavlja fizično telo.
- Pranamayakosha predstavlja pransko oziroma energijsko telo.
- Manomayakosha predstavlja mentalni/čustveni sloj telesa.
- Vijnanamayakosha predstavlja višji intelekt, višji um, intuicijo.
- Anandamayakosha pa predstavlja telo blaženosti (»the bliss body«).
Joga nidra je proces, kjer uspavamo prve štiri, to so zunanje plasti (koše). Najprej sprostimo fizično telo, nato naš dih ter nadaljujemo z mentalnim slojem. Sprosti se tudi naš višji um. Ko so vsi ti deli tvojega obstoja mirni, sproščeni, takrat lahko prideš do temeljne stopnje tvojega obstoja – do tvojega globljega Jaza – brez filtrov, brez nenehnega čebljanja uma in ega, brez stalnih zahtev telesa, brez zunanjih dražljajev.
Medtem ko potuješ skozi te sloje, se simpatični živčni sistem izklaplja, prižiga pa se parasimpatični živčni sistem. To pomeni, da se telo začne samozdraviti, regenerirati in tudi čistiti.
Hkrati pa potuješ skozi različna stanja zavesti. Če smo v budnem stanju večinoma v beta stanju zavesti, se med sprostitvijo spustimo v alfa stanje. Tu še ne spimo, vendar smo umirjeni. A joga nidra se ne konča tukaj. Spusti te še globlje, v theta in celo delta stanje zavesti, kar običajno pomeni stanje spanja. In ravno tukaj se skriva velika skrivnost joga nidre.
Čeprav tvoje telo spi, del tvoje zavesti ostaja buden in prisoten.
To pa ne sproža le globoke sprostitve, temveč tudi obnovo in prenovo podzavednega in nezavednega.
Znano je, da ura joga nidre nadomesti kar štiri ure običajnega spanja.
Način izvajanja joga nidre
Praksa se izvaja v ležečem položaju na podlogi. Če je daljše ležanje na tleh na podlogi zate neprijetno, potem lahko, na primer, tudi na postelji. Telo ostane čimbolj poravnano, če je treba, si podložiš kolena in/ali glavo. Ob začetku izvajanja prakse si vzameš dovolj časa, da si položaj prilagodiš. Med nidro umirjeno ležiš in le slediš navodilom.
Če med prakso zaspiš (kar se po navadi zgodi, če smo pred prakso zelo utrujeni), se bo sprostitev zgodila samo na fizični ravni, s čimer pa tudi ni nič narobe, saj telo in um vedno vplivata drug na drugega, zato bo sproščeno telo sprostilo tudi tvoje druge vidike.
Vsebina posnetkov je moje avtorsko delo. Rada raziskujem zgodovino, simbole, psihologijo, naravo, procese življenja, seveda jogo in tudi taoizem ter instinktivno pripravim vsebino, s katero vsakič znova naslovim določeno tematiko. Ravno zato sem posnela več vaj joga nidre, da si lahko vzameš tisto vsebino, ki ti je bliže.
Poleg opisa je navedena tudi težavnost prakse. Priporočam sistematično, postopno prakso joga nidre, kar pomeni, da začneš z lažjimi vajami ( ali ), in nadaljuješ z naslednjo stopnjo, šele ko čutiš, da si pripravljen(a). Torej, ko se ti zazdi, da si z izbrano stopnjo popolnoma pomirjen(a).
Prav tako po koncu vsake joga nidre svetujem pisanje dnevnika. Skozi joga nidro se namreč lahko zgodi, da se srečaš z različnimi občutji. Zelo ti bo koristilo, da o njih pišeš ter med pisanjem morda prideš do kakšnih dodatnih novih spoznanj.
*Prosim, ne pozabi, da proces joga nidre ni osnovan kot nadomestilo za uradno terapijo.